Menu

Mürekkebi bittiği yerden kaldırmak

"Mehmet Güleryüz’ün imgeleri, kudretini her iktidara medenî direnişin umutlu tebessümünden alır. Bu günce ruhlu tuval, sayfa ve kâğıtlar, farkındalığı ‘etude’ eden, yazgı – görgü – bilgi sarmalında hayat dersini bir soluk gibi alıp, veren bir yaratıcı nezdinde, irinin, kanın, ‘ben ve sen’in, âtıl ve batıl olanın ‘evrak-ı metruke’sidir."

DETAY...

Güleryüzlü Sohbetler: Aziz Nesin

"Dedim ki hâkime, efendim bu dava açılmasa çok iyi olurdu; çünkü bir sanık mahkemede bir davadan dolayı ya aklanır ya ceza alır. Yani benim aklanmam da mümkündür, ceza almam da. Eğer bu davanın sonunda aklanırsam Türk milletinin yüzde 60 aptal olduğu mahkeme kararıyla tescil edilecek. Onun için bu davayı açmasanız iyi olur. Ve aklandım!.."

DETAY...

"Akıntının tersine yüzebilirsiniz"

Mehmet Güleryüz’ün yaşadığı Paris, Quai aux Fleurs’de 2017-2021 yılları arasındaki üretimine odaklanan yeni bir kitap QNB Finansbank tarafndan yaymlandı. Kitap, Güleryüz’ün eserleri üzerinden, onun Paris’e yeniden dönüşünü ve pandemi sürecini ele alırken, Güleryüz’ün kişisel tarihinin de izlerini sürüyor. Editörlüğünü Haldun Dostoğlu’nun üstlendiği yayın, QNB Finansbank tarafından çıkarılan sekizinci sanatçı kitabı oldu. AICA Türkiye üyesi Sinan Eren Erk, kitabın metnini yazdı, ayrıca Mehmet Güleryüz’ün Jale Erzen’le yaptığı bir de röportaj yer aldı.

DETAY...

“Sürekli tezler yaşayan bir ülkede antitez olarak doğan” bir dergi: Kalın

Mehmet Güleryüz yönetiminde 1986-1988 yılları arasında üç aylık periyotla çıkan ve toplam yedi sayı yayımlanan Kalın dergisi, sosyal ve siyasi anlamda ciddi değişimler yaşamakta olan bir Türkiye’de dönemin sanat ortamına yeni bir soluk getirmek ve “her şeyin satılık olduğu bir piyasada akan selin ardında kalan kum tanelerini yakalamak” amacı güdüyordu

DETAY...

Güleryüzlü Sohbetler: Komet

"Türkiye’den uzakta, Paris’te olmam geçmişime dışarıdan bakma olanağı sağladı bana ve bu da beni belli bir romantizme sürükledi. Aşırı duyarlı bir romantizme. 70’li yıllarda müthiş bir anti-art, anti-pentür bir hal içindeydim. Ve bu zamanla öyle bir entelektüel mastürbasyona dönüştü ki ruhumu kaybettim sandım."

DETAY...